تبلیغات
برنزه کردن پوست - كدام روش برنزه از همه ایمن‌تر است؟

وبلاگ تخصصی برنزه کردن و فروش محصولات برنزه کننده

 
 
دستگاه برنزه کن بدن و صورت بادی فیشر Body Fisher ....
كدام روش برنزه از همه ایمن‌تر است؟
نظرات |

برنزه شدن پوست توسط دی هیدروكسی استون عارضه خاصی ندارد.
این روزها استخرهای روبازكارشان سكه است و دستگاه‌های سولاریوم هم با دستگاه‌های چاپ اسكناس رقابت می‌‌كنند! این تب چند سالی است كه در ایران به‌وجود آمده است اما آیا استفاده‌كنندگان از این روش‌ها از خطراتش آگاه هستند؟ شاید حمام آفتاب گرفتن زیر نور آفتاب حس دلپذیری به همراه داشته‌باشد و مدت كوتاهی ظاهر و پوست را نیز زیباتركند اما افراط در آفتاب گرفتن، می‌تواند ضررهای بسیاری داشته باشد و در آینده‌ای نه چندان دور عوارض نامطلوب این روش‌ها به سراغ‌تان بیاید.
وقتی تاثیرات قرارگرفتن در مقابل آفتاب روی هم جمع می‌شوند، می‌توانند به‌شدت سلامت پوست و حتی بدن شما را به خطر بیندازند كه از جمله می‌توان به آسیب دیدن سلول‌ها، چروك شدن زودرس، لك‌های پیری و از همه بدتر سرطان پوست اشاره كرد. باور كنید تمام پزشكان متخصص پوست و مو نیز چنین می‌گویند و ما در این‌جا نظرات 2 نفر از بهترین متخصصان پوست و مو را درباره اثرات مضر این روش‌ها آورده‌ایم تا مطمئن شوید موضوع فراتر از شایعه‌هاست ، از آن‌ها پرسیدیم كه با توجه به این ضررها بهترین و ایمن‌ترین روش برای برنزه‌كردن پوست كدام است. در مطلب دوم به تفصیل تمام تاثیراتی را كه آفتاب روی پوست شما دارد را شرح داده‌ایم و راه‌حل درمان هركدام را نیز گفته‌ایم تا اگر به هر دلیل به‌طور ناخواسته درگیر این مشكلات شدید بدانید بهترین برخورد با آن‌ها چیست و در كدام موارد باید به پزشك مراجعه كنید.


   چرا آفتاب نگیرید؟


امروزه با فرارسیدن فصل گرما جوانان اغلب به منظور برنزه شدن، خود را برای آفتاب گرفتن آماده می‌كنند،  غافل از آنكه مواجهه بیش‌از‌اندازه با نور آفتاب می‌تواند باعث به وجود آمدن لك‌های پوستی مانند كك‌ومك بر روی صورت،  سر شانه‌ها، پشت،  قفسه سینه و نیز دست‌ها و بازوها شود، همچنین آفتاب می‌تواند زمینه پیری زودرس پوست و ابتلا به سرطان‌های پوستی در سال‌های آینده را فراهم كند. مضرتر از این عادت استفاده از سالن‌های سولاریوم است كه سرطان‌زا بودن آن‌ها به اثبات رسیده‌است. متاسفانه تعداد قابل توجهی از افراد بدون توجه به هشدارهای متخصصان پوست همچنان از این كابین‌ها برای برنزه شدن موقت استفاده می‌كنند.

این روزها كرم‌ها، لوسیون‌ها و اتوبرنزه‌هایی وارد بازار شده‌اند كه افراد می‌توانند از آن‌ها برای برنزه كردن موقت پوست استفاده كنند. در این حالت آن‌ها دیگر نیازی به آفتاب گرفتن ندارند و در نتیجه از عوارض ناشی از آن در امان خواهند بود.


اگر بعد از استفاده از كرم‌ها یا لوسیون‌های اتوبرنزه دچار خارش و التهاب در پوست شدید، این موضوع نشان می‌دهد، شما جزو آن افرادی هستید كه حساسیت به این ماده دارند
  كدام روش برنزه از همه ایمن‌تر است؟

این روزها كابین‌های اتوبرنزه‌ای به نام كابین‌های كالیفرنیایی وجود دارند كه پوست را توسط اسپری‌های پاشنده برنزه می‌كنند. ماده رنگ‌كننده این اسپری‌ها به نام دی‌هیدروكسی استون شناخته‌می‌شود. در كرم‌ها،  لوسیون‌ها و اسپری‌های اتوبرنز نیز از همین ماده برای رنگ كردن پوست استفاده می‌شود. هیدروكسی استونبرخلاف نورآفتاب و اشعه فرابنفش آن به پوست آسیب نمی‌زند چون مانند آفتاب موجب افزایش ملانین پوست به واسطه تحریك سلول‌های رنگدانه‌ساز (ملانوئیت) نمی‌شود بلكه عملكرد اینگونه محصولات‌ها ، روی لایه شاخی یعنی خارجی‌ترین لایه پوست است به عبارت بهتر پوست شما به این دلیل برنزه می‌شود كه واكنشی میان  هیدروكسی استون و پروتئین‌های پوست به‌وجود می‌آید. چون كرم‌های اتوبرنزه فقط رنگ هستند و نیاز به تاباندن اشعه آفتاب یا استفاده از دستگاه سولاریوم ندارند، بی‌خطر هستند و می‌توان به جای حمام گرفتن در آفتاب یا استفاده از نور ماورای بنفش در سولاریوم از این كرم‌ها استفاده كرد. برای این‌كه پوست توسط این ماده رنگ بگیرد باید حدود 2 تا 4 ساعت صبر كرد و این رنگ طی 6 تا 7 روز با دوش گرفتن و شست‌وشو و با ریزش لایه شاخی پوست از بین می‌رود.


 

  محصولات اتوبرنزه ضرر دارند؟

برنزه شدن پوست توسط دی هیدروكسی استون عارضه خاصی ندارد. البته احتمال دارد بعضی از پوست‌ها بعد از استفاده از اینگونه محصولات به دلیل ماده موجود در آن‌ها خشك شوند و این كمی برای شخص آزاردهنده باشد اما خوشبختانه بسیار كم پیش می‌آید كه باعث به‌وجود آمدن آلرژی و حساسیت در فرد بشود هر چند در بعضی موارد اتفاق می‌افتد.

اگر بعد از استفاده از كرم‌ها یا لوسیون‌های اتوبرنزه دچار خارش و التهاب در پوست شدید، این موضوع نشان می‌دهد، شما جزو آن افرادی هستند كه حساسیت به این ماده دارند، بنابراین باید برای درمان به پزشك متخصص پوست مراجعه كنید و ادامه مصرف آن ماده را هم كنار بگذارید چون ممكن درصورت استفاده مجدد پوست شما واكنش حساسیتی بیشتری از خود نشان دهد.


 

  محصولات اتوبرنزه چه تفاوتی با هم دارند؟

هنگام مراجعه به داروخانه با انواع متفاوتی از این نوع محصولات مواجه خواهید شد كه قیمت‌های متفاوتی دارند، علت این تفاوت غلظت متفاوت مواد موجود در آنهاست. معمولا در فرآورده‌های اتوبرنزه از غلظت‌های 5/0 تا 5 درصد DHA استفاده می‌شود اما اگر رنگ برای‌تان مهم است باید بدانید كه خوش‌رنگ‌ترین آن‌ها مربوط به غلظت 3 درصد است همچنین كرم‌های اتوبرنزه مرغوب چرب نیستند و پایداری رنگ دارند. باید یادآور شوم كه استفاده از غلظت‌های بالاتر و استفاده به دفعات كمتر باعث به‌وجود آمدن رنگ یكنواخت‌تری روی پوست شما می‌شود و استفاده از غلظت‌های كمتر و به دفعات بیشتر نمی‌تواند چنین رنگ یكنواختی را به‌وجود بیاورد. بنابراین بهتر است در روز یك‌بار از یك لایه كرم یا لوسیون یا اسپری روی پوست‌تان استفاده كنید نه چند بار چون زیبایی و دوام آن بیشتر خواهد بود.
  چه كسانی از اتوبرنزه‌ها استفاده نكنند؟

استفاده از محصولات اتوبرنزه محدودیت سنی ندارد اما بیمارانی كه به ماده دی‌هیدروكسی استون حساسیت و آلرژی دارند نباید به هیچ وجه از این فرآورده‌ها استفاده كنند. همچنین توصیه می‌شود، اطفال و خانم‌های باردار از این ماده استفاده نكنند.

استفاده طولانی مدت از این ماده به شرط این‌كه همراه مصرف كرم‌ها و فرآورده‌های ضدآفتاب باشد معمولا خطر خاصی ندارد و در مجموع برنزه كردن پوست با این روش بی‌خطرترین برنزه كردن به نسبت نورآفتاب و سولاریوم است.


 

 همراه با اتوبرنزه‌ها نیازی به خوابیدن زیرآفتاب هم هست؟

اصلا لازم نیست پس از مالیدن كرم‌های اتوبرنزه به پوست‌تان زیرآفتاب دراز بكشید یا در اتاقك‌های سولاریوم قرار بگیرید. این كرم‌ها خودرنگ هستند و پوست شما را رنگ می‌كنند و بلافاصله پس از مالیدن این كرم‌ها به پوست‌تان، پوست به رنگ برنزه در می‌آید. نكته مهم دیگر آن است كه اگر فردی به این وسیله پوست خود را برنزه كند، نباید استفاده از ضد‌آفتاب را فراموش كند چون این محصولات و فرآورده‌ها به هیچ وجه جای ضد‌آفتاب را نمی‌گیرند و پوست شما همچنان نیاز دارد تا در مقابل آفتاب محافظت شود. اگر می‌خواهید مواد اتوبرنزه بیشتر روی پوست‌تان باقی بماند باید حداقل 6 ساعت بعد از استفاده از مواد اتوبرنزه از دوش گرفتن، شناكردن، مرطوب كردن و نیز ورزش كردن پرهیز كنید. اما اگر شما از رنگ آن راضی نبودید می‌توانید، پوست‌تان را با صابون بشویید كه در این صورت زودتر در عرض 2 تا 3 روز پاك شود.


 

آیا برنزه شدن بی‌خطر وجود دارد؟

برای برنزه شدن، 3 راه یا تركیبی از آن‌ها پیش روی افراد قرار دارد:
یكی آفتاب گرفتن در هوای آزاد، دوم استفاده از محصولات شیمیایی (لوسیون، اسپری، پودر، كرم و حتی قرص) و سوم استفاده از دستگاه‌های برنزه‌كننده «سالن سولاریوم» است، در این دستگاه‌ها با استفاده از لامپ آفتابی و سطح بستر دستگاه مربوطه، مشتری در مواجهه با طیف‌های مختلف اشعه ماورای‌بنفش قرار می‌گیرد تا پوستش تیره یا به‌اصطلاح برنزه شود.سولاریوم برای هر نوع پوستی مناسب است، به‌جز افرادی با پوست‌های حساس. نسبت بین اشعه‌های خورشید متعادل است كه خطر آسیب را به حداقل كاهش می‌دهد. 

با این حال تحقیقات سازمان جهانی بهداشت نشان می‌دهد، استفاده از سولاریوم راه مناسبی برای برنزه كردن پوست نیست. این روش هیچ‌گونه مصونیتی در مقابل سرطان پوست ندارد.آنچه كه امروزه مورد تائید بیشتر متخصصان پوست و مجامع علمی ـ پزشكی است، ارتباط بین سولاریوم و سرطان‌های پوستی است. هر چند سولاریوم و برنزه كردن پوست با هدف تیره شدن پوست و تحریك سلول‌های پوست به سمت پررنگ شدن است اما تكرار و انجام مداوم آن نتیجه‌ای خلاف این هدف را دارد. یكی دیگر از عوارض استفاده از سولاریوم كه در دراز مدت خود را نشان می‌دهد: پیری پوست، افزایش چین و چروك‌های پوست، شلی و افتادگی پوست است كه مجموع آن‌ها تصویری نازیبا و ناخوشایند از پوست را نشان می‌دهد.


 

  روش بی‌خطر وجود دارد؟

در نتیجه برنزه شدن بی‌خطر وجود ندارد و توصیه می‌شود از برنزه كردن چه به‌صورت سولاریوم و چه به‌صورت حمام آفتاب پرهیز شود. در صورتی كه خیلی تمایل دارید كه رنگ پوست‌تان برنزه باشد،  از كرم‌های مخصوص برنزه كردن استفاده كنید تا ضمن در امان ماندن از اشعه آفتاب، رنگ دلخواه‌تان را نیز به دست آورید؛ این كرم‌های برنزه‌كننده حاوی تركیباتی است كه سبب برنزه شدن می‌شود وبه نام اتوبرنزه عرضه می‌شود.مرتبط با : روش برنزه کردن صورت وبدن
برچسب ها : برنزه شدن پوست-اتوبرنزه-برنزه‌كننده-برنزه كردن-
نویسنده : حمید ا
تاریخ : سه شنبه 17 بهمن 1391
زمان : 08:43 ق.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
:: کم‌خطرترین روش برنزه شدن
:: برنزه کردن پوست با کمک مواد غذایی
:: تفاوت میان برنزه کردن با آفتاب و دستگاه سولاریوم
:: سفید کردن پوست برنزه
:: مدل برنزه مردانه
:: با مــرواریدهای بــرنزه کنــنده جوردانی گــُلد بدرخشید
:: برنزه کردن پوست به روش سالم و سنتی
:: بهترین زمان برای برنزه شدن
:: مدل ارایش برنزه جنیفرلوپز
:: مدل جدید ارایش برنزه
:: رنگ مناسب لباس برای پوست برنزه
:: ماسک روغنی برای برنزه کردن پوست
:: بدون خطر، پوستتان را برنزه کنید
:: پوست برنزه عروس
:: سفید کردن پوست برنزه


 

شارژ ایرانسل

فال حافظ